fbpx

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

14 grudnia 2017

11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka był szczególny. Po pierwsze ze względu na rekordową liczbę 143 uczestników, którzy zgłosili się do konkursu, z których 53 pochodziło spoza granic Polski m.in. z Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA. Gdyby podzielić pierwszą z liczb między specjalności to na altówce zagrało 43 osoby, na oboju 64, a na skrzypcach 36 pretendentów do miana mistrza instrumentu. Konkurs odbył się w gmachu Pałacu Kultury Zagłębia, który po raz pierwszy został mianowany organizatorem głównym wydarzenia.

Po raz pierwszy w historii przesłuchania III etapu miały charakter wieczornych koncertów finałowych. Podczas nich finałowa dwunastka występowała na scenie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wyjątkowo również wyłoniły one czterech młodych mistrzów instrumentu (dwie mistrzynie i dwóch mistrzów), a nie jak to bywa zazwyczaj trzech.

Co warto zapamiętać jeszcze z tego konkursu, to minikoncerty uczestników konkursu, które odbyły się w dąbrowskiej Bazylice oraz Centrum Handlowym Pogoria. Stanowiły one nie tylko okazję do bliższego zapoznania mieszkańców Dąbrowy Górniczej z konkursem, ale i możliwość dla młodych muzyków do podzielenia się swoimi ulubionymi utworami muzycznymi z ludźmi – po prostu.

Poszczególne miejsca na podium:

Miejsca I: Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) Agnieszka Podłucka (altówka), Gabriel Pidoux i João Miguel Moreira da Silva (obój)
Miejsca II: Alicja Matuszczyk (obój), w innych kategoriach nie przyznano.
Miejsca III: Sławomira WilgaJudyta KluzaSulamita Ślubowska (skrzypce), Anna Loska (altówka).
Wyróżnienia: Muriel Razavi (altówka), Anna Kudala i Liu Ming (obój).

Organizatorzy konkursu: Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W skład jury wchodzili: prog. dr hab. Tomasz Miczka (Przewodniczący), prof. zw. dr hab. Roman Lasocki (Z-ca przewodniczącego), prof. dr hab. Dariusz Korcz (Z-ca przewodniczącego), prof. zw. Marcin Baranowski, dr hab. Szymon Krzeszowiec, prof. zw. Konstanty Andrzej Kulka, prof. dr hab. Piotr Reichert, prof. zw. dr hab. Józef Raatz, prof. dr hab. Janusz Pisarski, prof. Vladimir Bukač, prof. dr hab. Janusz Kopczyński, A. o Univ. Prof. Mag. art Dipl. Kult-Man Peter Tavernaro, adt dr hab. Damian Walentek (sekretarz jury), mgr Zofia Pielgrzym (Z-ca sekretarza jury), prof. dr hab. Zygmunt Tlatlik (Dyrektor artystyczny konkursu).

 

Pozostałe newsy