fbpx

Dąbrowa Górnicza. naszemiasto – 11.10.2023r.

19 lutego 2024

Z dniem 14 września rozpoczęła się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka! Motywem przewodnim wydarzenia, upamiętniającego dąbrowskiego kompozytora są „Klasycy i Neoklasycy”. Festiwal potrwa do 22 października w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej!

III Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka jest pokłosiem kilkunastoletniej tradycji konkursu muzycznego, który od 2006 roku krzewi muzykę Michała Spisaka – neoklasycznego kompozytora z Dąbrowy Górniczej – oraz innych mistrzów muzyki klasycznej, zrzeszając pod dachem Pałacu Kultury Zagłębia młodych instrumentalistów z całego świata. 14. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka będzie częścią tegorocznego festiwalu, a muzycy z Polski, Europy, Azji i Ameryki Płd. zaprezentują się w specjalnościach: trąbka, róg i puzon od 13 do 22 października.

Zanim jednak młodzi instrumentaliści wystąpią przed międzynarodowym jury, publiczność będzie miała okazję wziąć udział w kameralnych wydarzeniach, stanowiących przedsmak muzycznej uczty i wpisujących się w tegoroczny podtytuł festiwalu „Klasycy i Neoklasycy”.

Inauguracją festiwalu był wieczór muzyczno-literacki „Na urodziny Michała Spisaka”, który odbył się 14 września o 18:00 w konwencji cyklu Scena/anecS, co oznacza, że artyści – Sonos Kwartet i Adam Woronowicz – zasiedli wraz z publicznością na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia. Widzowie mogli usłyszeć utwory Haydna, Lessela, prawykonanie „Poematu na tematy polskie” młodego kompozytora Piotra Pudełko, a także liczne anegdoty muzyczne, opowiadane przez Adama Woronowicza.

 

13 października o 18:00 w Sali Teatralnej PKZ odbędzie się uroczysta inauguracja 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, podczas której wystąpi laureatka Konkursu Chopinowskiego Magdalena Lisak z towarzyszeniem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie Koncert fortepianowy Michała Spisaka, V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena oraz Wariacje na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego.

Wraz z 14 października rozpocznie się, ogólnodostępny dla widzów, I etap konkursu. Uczestnicy zaprezentują się na trzech pałacowych scenach – w Sali Kameralnej, Sali Konferencyjnej oraz Sali Teatralnej. Tego samego dnia o 19:00 na głównej scenie PKZ odbędzie się Koncert Mistrzowski w wykonaniu pianistki i członków jury Konkursu Spisaka. Na instrumentach dętych zagrają Adan Delgado Illada, Boštjan Lipovšek oraz György Gyivicsàn, natomiast przy czarno-białej klawiaturze zasiądzie Dagmara Niedziela.

Od 16 do 18 października w pałacowej Sali Teatralnej odbędzie się II etap przesłuchań, który wyłoni finalistów. Wystąpią oni z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego podczas Koncertów Finałowych od 19 do 21 października (codziennie o 17:00).

Zwycięzców 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka usłyszymy ponownie 22 października o 17:00 w ramach Koncertu Laureatów z towarzyszeniem zabrzańskiej orkiestry symfonicznej. Koncert połączony będzie z uroczystą galą wręczenia nagród.

Wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi będą wystawy prezentujące plakaty wybrane w Międzyuczelnianym Konkursie na Projekt Plakatu 15. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka oraz prace Studenckich Pracowni Rysunku ASP w Katowicach.

Więcej informacji o festiwalu oraz bilety dostępne na stronach palac.art.pl oraz spisakfestiwal.palac.art.pl.

Organizatorami wydarzenia są Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak oraz JM Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pozostałe newsy