fbpx

Archiwum

27 lutego 2024

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, odbywający się corocznie w Dąbrowie Górniczej, jest skierowany do muzyków wszystkich narodowości, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zamysł organizatorów – zgodnie z którym w kolejnych edycjach prezentowane są inne instrumenty – czyni go unikatowym wydarzeniem w skali kraju. Formuła nawiązująca do prestiżowych konkursów muzycznych w Monachium czy Genewie jest w Polsce wyjątkiem.

Historia Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka swym początkiem sięga kwietnia 2005 r. W związku z czterdziestą rocznicą śmierci urodzonego w Dąbrowie Górniczej kompozytora ówczesny prezydent miasta, Jerzy Talkowski, zainicjował organizację Festiwalu im. Michała Spisaka. Cele przedsięwzięcia to propagowanie twórczości Michała Spisaka oraz zapewnienie promocji i wspieranie rozwoju utalentowanych muzyków młodego pokolenia. Mimo upływu lat wciąż pozostają one niezmienne.

Kontynuacja wydarzenia z 2005 r. nastąpiła już rok później. Zgodnie z propozycją złożoną władzom miasta przez prof. Zygmunta Tlatlika dotyczącą przekształcenia festiwalu w otwarty konkurs muzyczny, w Dąbrowie Górniczej zorganizowano I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Miał on charakter otwarty i przebiegał w trzech specjalnościach instrumentów smyczkowych: altówka, wiolonczela i kontrabas.
Mottem konkursowej rywalizacji stały się słowa kompozytora zawarte w liście do jego przyjaciela, Jana Zięby: Myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej, bo przecież nie zapomina się nigdy swego rodzinnego miasta.

W 2007 r. odbył się I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Zapoczątkował on ideę konkursu o zasięgu międzynarodowym, otwartego dla muzyków wszystkich narodowości.
Od tamtej pory jest realizowany cyklicznie we wrześniu – miesiącu urodzin patrona, Michała Spisaka. Przebiega w trzech etapach w całości otwartych dla publiczności. Podczas najważniejszego, finałowego, uczestnikom towarzyszy orkiestra symfoniczna. Program konkursowy, każdorazowo opracowywany przy współpracy dyrektora artystycznego konkursu ze specjalistami z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ukazuje literaturę muzyczną poszczególnych instrumentów na przestrzeni epok, od baroku do muzyki współczesnej.

Oceny dokonuje jury składające się z wybitnych polskich i zagranicznych artystów muzyków i pedagogów, z bogatym doświadczeniem koncertowym i akademickim, powoływane przez dyrektora artystycznego konkursu, którym niezmiennie od pierwszej edycji pozostaje prof. Zygmunt Tlatlik.
Uczestnicy trzeciego etapu rywalizują o następujące nagrody, w każdej ze specjalności instrumentalnych:

 • nagroda I – 12 000 zł oraz statuetka,
 • nagroda II – 9000 zł oraz statuetka,
 • nagroda III – 6000 zł oraz statuetka,
 • wyróżnienie – 3000 zł.

Inicjatywę od lat wspierają wybitni artyści, autorytety polskiej i światowej kultury muzycznej. Tworzą oni komitet honorowy. Są wśród nich m.in.: kompozytorzy i dyrygenci (Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Eugeniusz Knapik, Zdzisław Szostak), dyrektorzy filharmonii i teatrów muzycznych oraz rektorzy akademii muzycznych z całego kraju. Od pierwszej edycji przedsięwzięcie wspierał Wojciech Kilar.

Na przestrzeni lat dzięki Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu im. Michała Spisaka polska literatura muzyczna została wzbogacona o 24 utwory napisane i wydane specjalnie na tę okoliczność. Utwory, których autorami są kompozytorzy – absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej: Zdzisław Szostak, Jan Wincenty Hawel oraz Józef Świder, zostały wykonane przez uczestników konkursu w programie drugiego etapu, jako utwór obowiązkowy.

Historia:

 •  19-20.09.2005 r. – Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka
 • 19-25.09.2006 r. – I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (altówka, wiolonczela, kontrabas)
 • 18-27.09.2007 r. – I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (obój, klarnet, fagot)
 • 5-14.09.2008 r. – II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (trąbka, waltornia, puzon)
 • 5-14.09.2009 r. – III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, saksofon, akordeon)
 • 5-14.09.2010 r. – IV Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (altówka, skrzypce, wiolonczela)
 • 5-14.09.2011 r. – V Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (trąbka, puzon, róg)
 • 14-23.09.2012 r. – VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, fagot, obój)
 • 14-23.09.2013 r. – VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (wiolonczela, altówka, skrzypce)
 • 14-23.09.2014 r. – VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (saksofon, klarnet, akordeon)
 • 14-23.09.2015 r. – IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (harfa, kontrabas, tuba i puzon basowy)
 • 14-23.09.2016 r. – X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (flet, trąbka, wiolonczela)
 • 14-23.09.2017 r. – 11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (skrzypce, altówka, obój)
 • 14-23.09.2018 r. – 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (fagot, róg, kontrabas)
 • 14-23.09.2021 r. – 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka (fagot, klarnet, obój)

Organizatorami zmagań młodych instrumentalistów są: Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której absolwentem w 1937 r. (jako Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach) został Michał Spisak. Od pierwszej edycji AM sprawuje również opiekę merytoryczną nad konkursem.

 

Pozostałe newsy