fbpx

I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

26 kwietnia 2017

I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w dniach 19-25 września 2006 r. Przebiegał w trzech specjalnościach instrumentów smyczkowych: altówka, wiolonczela i kontrabas. Konkurs miał formę otwartą i był adresowany do muzyków, którzy nie ukończyli 29. roku życia.

Patronat honorowy nad I Ogólnopolskim Konkursem Muzycznym im. Michała Spisaka objęli:

  • Marek Jurek – marszałek sejmu RP,
  • prof. zw. Eugeniusz Knapik – rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Jerzy Talkowski – prezydent Dąbrowy Górniczej.

Organizatorami konkursu byli:

  • Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej,
  • Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej,
  • Zespół Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej,
  • Akademia Muzyczna im Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawowała również opiekę merytoryczną nad konkursem.

Dyrektorem artystycznym wydarzenia został prof. Zygmunt Tlatlik – ówczesny dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pełniący również funkcję zastępcy sekretarza jury, którym był prof. dr hab. Leon Markiewicz.

I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpoczął koncert inauguracyjny, podczas którego Orkiestra Kameralna Zagłębia Dąbrowskiego, pod dyrekcją Tadeusza Mazurka, wykonała utwory patrona konkursu:

  • Trzy miniatury na małą orkiestrę z 1949 r.,
  • Suitę na orkiestrę smyczkową z 1945 r.,
  • Aubade na małą orkiestrę.

Przed koncertem inauguracyjnym w Galerii Sztuki PKZ odbył się wernisaż wystawy poświęconej Michałowi Spisakowi, przygotowanej na podstawie zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Autorem wystawy była Grażyna Brewińska. Ekspozycję można było oglądać od 19 do 30 września 2006 r.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. Trzeci – finałowy – odbył się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Zagłębia Dąbrowskiego. Przesłuchania konkursowe wszystkich etapów były otwarte dla słuchaczy i melomanów. Koncerty oraz przesłuchania konkursowe prowadziła Grażyna Brewińska.

I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka został zakończony koncertem laureatów, który odbył się 25 września 2006 r. w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Podczas uroczystości laureatom konkursu wręczono nagrody, dyplomy i pamiątkowe medale.

Pozostałe newsy