fbpx

Nie żyje prof. Leon Markiewicz

6 lutego 2024

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Leona Markiewicza – wybitnego muzykologa, pedagoga, rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w latach 1979-1981, ostatniego przyjaciela naszego patrona Michała Spisaka i twórcy jego jedynej biografii pt.: „Michał Spisak 1914-1965”. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom Pana Profesora.

Pan Profesor był ostatnim z żyjących przyjaciół dąbrowskiego kompozytora. Pomimo, że Michał Spisak rzadko bywał w Polsce, to przyjaciele wymieniali się korespondencją, która potem stała się przyczynkiem do stworzenia biografii. Profesor był również jednym z inicjatorów powstania Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, który później przybrał formę międzynarodowego konkursu muzycznego.

Prof. Leon Markiewicz był częstym gościem Pałacu Kultury Zagłębia przy okazji inauguracji kolejnych edycji konkursu. Mimo sędziwego wieku 95 lat, profesor zaszczycił nas swoją obecnością również w październiku ubiegłego roku, podczas Koncertu Inauguracyjnego 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Jego obecność zawsze wywoływała uśmiech na naszych twarzach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy jego wspomnień dotyczących dąbrowskiego kompozytora, którego uważał za jednego z najwybitniejszych polskich artystów.

Dziękujemy Panie Profesorze, będziemy tęsknić.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 lutego o godzinie 12:00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Zachęcamy do obejrzenia ostatniego wywiadu z Panem Profesorem, którego udzielił nam w 2023 roku.

Pozostałe newsy