fbpx

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

26 kwietnia 2017

W dniach 18-27 września 2007 r. odbył się I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Idea organizacji konkursu została zapoczątkowana podczas Festiwalu im. Michała Spisaka, który odbył się w 2005 r. w Dąbrowie Górniczej w celu upamiętnienia 40. rocznicy śmierci tego urodzonego w Dąbrowie Górniczej wybitnego polskiego kompozytora. W 2006 r. zorganizowano I Ogólnopolski Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Organizatorami I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka byli: Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Pałac Kultury Zagłębia i Zespół Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Konkurs obejmował trzy odrębne specjalności: obój, klarnet i fagot, i przebiegał w trzech etapach, z czego etap trzeci – finałowy – odbył się z towarzyszeniem orkiestry. Konkurs miał formę otwartą i był adresowany do muzyków urodzonych po 16 września 1978 r. Do pierwszego etapu mogło zostać dopuszczonych nie więcej niż 21 uczestników danej specjalności, do drugiego etapu nie więcej niż 10 uczestników danej specjalności, a do finałowego – nie więcej niż 4 uczestników danej specjalności.

Konkursowi towarzyszył koncert inauguracyjny oraz koncert laureatów. Dyrektorem artystycznym wydarzenia został prof. Zygmunt Tlatlik – dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Jury konkursu składało się z wybitnych polskich i zagranicznych artystów muzyków.

W skład komitetu honorowego konkursu weszli zarówno znakomici polscy kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar oraz Jan Krenz, jak i dyrektorzy filharmonii, teatrów muzycznych oraz rektorzy akademii muzycznych z całej Polski.

Pozostałe newsy