fbpx

Wyniki konkursu

26 kwietnia 2017

27 września 2007 r. ogłoszeniem wyników oraz uroczystym koncertem laureatów zakończył się I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Przez dziesięć dni Dąbrowa Górnicza gościła znakomitych młodych muzyków z Polski i zagranicy. W konkursie wzięło udział 94 artystów z Polski, Węgier, Korei, Chin, Czech, Ukrainy, Niemiec, Chorwacji, Białorusi i Wielkiej Brytanii. Młodzi artyści rywalizowali w ramach trzech odrębnych specjalności. Były to: obój, klarnet i fagot.

Dyrektorem artystycznym konkursu był prof. Zygmunt Tlatlik – dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W skład komitetu honorowego konkursu weszli zarówno znakomici polscy kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar oraz Jan Krenz, jak i dyrektorzy filharmonii, teatrów muzycznych oraz rektorzy akademii muzycznych z całej Polski.

Zaproszenie do prac w jury przyjęli: prof. Tomasz Miczka z Akademii Muzycznej w Katowicach (przewodniczący), prof. zw. Andrzej Janicki z Akademii Muzycznej w Katowicach (zastępca przewodniczącego), prof. Bogumił Gadawski z Akademii Muzycznej w Warszawie (zastępca przewodniczącego) oraz prof. Diethelm Jonas z Akademii Muzycznej w Lubece, prof. Jerzy Kotyczka z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Janusz Kopczyński z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Valter Vitek z Uniwersytetu w Ostrawie, prof. Zdzisław Nowak z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, prof. Mieczysław Stachura z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prof. Wladimir Apatski z Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, prof. Wojciech Orawiec z Akademii Muzycznej w Gdańsku i ad. Marek Barański z Akademii Muzycznej w Katowicach. Sekretarzem jury był prof. dr hab. Leon Markiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś dyrektorem artystycznym konkursu – Zygmunt Tlatlik, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, zwracając się do gości obecnych na uroczystości, mówił:

Dzisiaj minęło dziesięć dni, odkąd muzyka Michała Spisaka ponownie zagościła w naszym mieście. Po raz pierwszy w międzynarodowym wydaniu. Dziesięć dni, w trakcie których wiele młodych talentów miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. To także dziesięć dni, podczas których mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mieli okazję obcować ze sztuką na wysokim poziomie. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka mógł się odbyć: organizatorom, jurorom, a przede wszystkim – uczestnikom. Mam także nadzieję, że w kolejnych latach konkurs ten stanie się trwałym elementem dąbrowskiego życia kulturalnego i pomoże Dąbrowie Górniczej na stałe zagościć na muzycznej mapie Polski i świata. Kończąc, chciałbym przytoczyć słowa Seneki, który powiedział, że żeglarz, który nie wie, dokąd płynie, nigdy nie będzie miał pomyślnych wiatrów. Ten cytat towarzyszy mi podczas prac nad tworzoną strategią rozwoju Dąbrowy. Życzę wszystkim uczestnikom, dla których busolą jest wrażliwość na piękno muzyki, aby złapali w swe żagle wiatry, które doprowadzą ich do upragnionych celów.


 

Wyniki trzeciego etapu konkursu (finału)

Rywalizacja była bardzo zacięta, a oceny umiejętności często tylko nieznacznie się od siebie różniły. Po trzech etapach poznaliśmy w końcu finalistów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, a zostali nimi: Viola Wilmsen (Niemcy) – I nagroda w kategorii obój, Dawid Jarzyński (Polska) – I nagroda w kategorii klarnet, oraz Arkadiusz Adamczyk (Polska) i Zsófia Stefán (Węgry) – I miejsce ex aequo w kategorii fagot.

Protokół jury konkursu odczytał jego przewodniczący Tomasz Miczka, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach.

Nagrody laureatom konkursu wręczali Tomasz Miczka – prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej oraz posłanka Beata Małecka-Libera.

Nagrody regulaminowe otrzymali:

W kategorii obój:

 • I nagroda w kwocie 12 000 zł oraz złoty medal – Viola Wilmsen (Niemcy),
 • II nagroda w kwocie 9000 zł oraz srebrny medal – Tamás Balla (Węgry),
 • III nagroda w kwocie 5000 zł oraz brązowy medal – Lorena Gawara (Polska),
 • wyróżnienie w kwocie 3000 zł – Paulina Kaczmarczyk (Polska).

Zwyciężczyni w kategorii obój Viola Wilmsen urodziła się 6 marca 1985 r. w Bonn w Niemczech. Swoją edukację muzyczną zaczęła od lekcji gry na fortepianie, potem na trąbce, skrzypcach i oboju. Uczyła się także śpiewu. Brała udział w konkursach Jugend musiziert, w których zdobyła kilka pierwszych miejsc, na szczeblu regionalnym i ogólnonarodowym, w kategorii z akompaniamentem fortepianowym, solo na trąbce, solo na oboju i w zespole. W konkursie Młody Muzyk Roku 2002 w Anglii zdobyła I miejsce za grę na fortepianie i oboju. W tym samym roku założyła własną orkiestrę i zadebiutowała jako dyrygent. W 2004 r. została wyróżniona przez Beethoven Society, które przyznało jej pierwszą nagrodę Beethoven Bonnensis. W 2006 r. zdobyła pierwsze miejsce w kategorii obój na międzynarodowym konkursie Associaziona Mozart Italia oraz od Międzynarodowej Fundacji Mozarteum w Salzburgu (w Austrii). Grała jako solista oboista z różnymi orkiestrami w Niemczech oraz w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej. Występowała m.in. z Bundesjugendorchester (Narodową Niemiecką Orkiestrą Młodzieżową), The United Youth Orchestra of the Lands-Participants in World War II pod kierownictwem Valery’ego Gergieva w Moskwie oraz na Sound Forum of Central Europe. W 2006 r. grała jako solistka we Włoszech z Haydn-Orchestra z Bolzano, Trento oraz z Orkiestrą Kameralną Astana z Jokohamy w Japonii i w Grecji z Hosteinisches Kammerorchester z Północnych Niemiec. Od 2003 r. pełni funkcję oboisty w Trio Poulenc, które zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie Jugend musiziert. Sama pisze i komponuje piosenki. Będąc w szkole, należała do zespołu muzyki pop, w którym śpiewała, grała na keyboardzie i na perkusji. Od 2004 r. uczy się gry na fortepianie i oboju w Uniwersytecie w Lubece (w Niemczech). Ponadto studiuje także dyrygenturę. Uczestniczyła w nagraniach telewizyjnych i radiowych wyprodukowanych przez Westdeutscher Rundfunk (WDR), Norddeutscher Rundfunk (NDR) oraz Deutsche Welle (DW).

W kategorii klarnet:

 • I nagroda w kwocie 12 000 zł oraz złoty medal – Dawid Jarzyński (Polska),
 • II nagrody nie przyznano,
 • III nagroda w kwocie 5000 zł oraz brązowy medal – Krzysztof Krzyżanowski (Polska),
 • III nagroda w kwocie 5000 zł oraz brązowy medal – Yauhen Shymanovich (Białoruś).

Dawid Jarzyński urodził się 24 grudnia 1984 r. w Tychach. Jest klarnecistą i kompozytorem. W 2003 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu prof. Leopolda Perka. Od 2003 r. kontynuował naukę w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Zurychu w Szwajcarii, w klasie klarnetu prof. Matthiasa Müllera i klasie klarnetu basowego prof. Elmara Schmida. Swoją edukację muzyczną kontynuował na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Eduarda Brunnera, Charlesa Neidicha, Sharon Kam, Guy’a Deplusa, Philippe’a Cupera, Davida Campbella, Matthiasa Müllera, Mieczysława Stachury, Giorgio Mandolesiego, Gaby Pas-Van Riet i Adriany Hölszky. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów klarnetowych i kompozytorskich, takich jak: III Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (1999) – I nagroda w kategorii solistów; IV Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2001) – II nagroda w kategorii solistów i I nagroda w kategorii zespołów; XXX Ogólnopolski Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (2001) – II nagroda; IV Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2002) – III nagroda; III Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Patri Patriae w Katowicach (2002) – I nagroda; IV Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Kryształowy Kamerton” w Moskwie (2003, statuetka Kryształowego Kamertonu); V Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2003, I nagroda w kategorii solistów); XXVII Narodowy Konkurs Muzyczny w Riddes (Szwajcaria, 2005) – I nagroda; VI Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2005) – I nagroda w kategorii solistów; IV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Patri Patriae w Katowicach (2006) – III nagroda; X Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2006) – III nagroda w kategorii solistów; Międzynarodowy Konkurs Młodego Solisty w Luksemburgu (2006) – srebrny medal. Otrzymał nagrody i wyróżnienia m.in. od: pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich (2002), premiera Jerzego Buzka (2001), ministrów kultury (1999, 2000, 2002, 2007), marszałka województwa śląskiego (2003, 2005) i prezydenta miasta Katowice (2000, 2002, 2003). Jest półfinalistą II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Madeira Music w Funchal (Portugalia, 2004) i finalistą XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Jeunesses Musicales w Bukareszcie (Rumunia). Jako solista występował z: Jenaer Philharmonie, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Młodzieżową Orkiestrą Smyczkową im. K. Szymanowskiego i l’Orchestre du Conservatoire Superieur et Academie de Musique Tibor Varga.

Ważniejsze kompozycje: Sonore Nie dajcie się zwyciężyć złu na klarnet i orkiestrę smyczkową (2001), Ostinato na 11 instrumentów (2002), Quartet na 14 instrumentów (2003), Constructions na 5 instrumentów (2003), Oboe Sonata (2004), Partia na klarnet solo (2004-2007), Oko za oko na wiolonczelę i fortepian (2006), Ku pamięci na klarnet i orkiestrę kameralną (2006).

W kategorii fagot:

 • I nagroda w kwocie 12 000 zł oraz złoty medal – Arkadiusz Adamczyk (Polska),
 • I nagroda w kwocie 12 000 zł oraz złoty medal – Zsófia Stefán (Węgry),
 • II nagrody nie przyznano,
 • III nagroda w kwocie 5000 zł oraz brązowy medal – Daniel Hucek (Czechy),
 • III nagroda w kwocie 5000 zł oraz brązowy medal – Katarzyna Zdybel (Polska).

Arkadiusz Adamczyk urodził się 2 lipca 1979 r. w Katowicach. Naukę gry na fagocie rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem prof. Zygmunta Tlatlika. Następnie z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Bogusława Gadawskiego, oraz podyplomowe studia mistrzowskie w Royal College of Music w Londynie, pod kierunkiem Andrei di Flammineisa oraz Martina Gatta. Pobierał lekcje mistrzowskie u takich instrumentalistów, jak: Tomasz Sosnowski, Roger Birnstingl, Julie Price, Stefano Canuti oraz Ole Kristian Dahl. Jest laureatem I nagrody w Przesłuchaniach Instrumentów Dętych w Olsztynie (1998), I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2002) oraz II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Fagotowym im. C. M. Webera we Wrocławiu (2004). Współpracował z Polish Festival Orchestra K. Zimermana oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie. W latach 2004-2005 był pierwszym fagocistą oraz solistą Southbank Sinfonia w Londynie. Obecnie pracuje jako niezależny fagocista z różnymi orkiestrami na terenie Wielkiej Brytanii. Regularnie współpracuje z BBC National Orchestra of Wales oraz Orchestra of the Royal Opera House w Londynie. Aktualnie studiuje prywatnie pod kierunkiem Andrei di Flammineisa.

Zsófia Stefán urodziła się 5 marca 1984 r. w Veszprém na Węgrzech. Kiedy miała 7 lat, zaczęła naukę gry na fagocie. Uczęszczała do szkoły średniej w Budapeszcie, gdzie jej nauczycielem był József Vajda. W Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta studiowała w klasie Győrgy Lakatosa. W tym roku uzyskała dyplom ukończenia studiów. Od 2005 r. pełni funkcję pierwszego fagocisty w orkiestrze symfonicznej miasta Kaposvár, z którą występowała w Chinach, Austrii, we Włoszech, w Niemczech i Szwajcarii. Grała w Orkiestrze Symfonicznej Węgierskiej Opery Państwowej i w Węgierskiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej. Miała szczęście grać w orkiestrach pod batutą Andrása Ligetiego oraz Zoltána Kocsisa i występować u boku takich znanych muzyków, jak: Jenő Jandó, Miklós Perényi i José Cura. Zdobyła następujące nagrody: III miejsce w Konkursie Fagotowym Szkół Muzycznych (1994, Węgry), I miejsce oraz nagroda specjalna w Konkursie Fagotowym Szkół Muzycznych (1997, Węgry), III miejsce w Konkursie Fagotowym Muzycznych Szkół Średnich (2001, Węgry), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fagotowym Imre Weidinger (2004).

W konkursie im. Spisaka przyznano także nagrody pozaregulaminowe. Wśród nich:

 • Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ufundowało nagrodę specjalną w postaci udziału w 2008 r. w Spotkaniu Mistrza XX wieku z Młodymi Artystami XXI wieku. Spotkanie to poprowadzi jeden z najwybitniejszych klarnecistów świata – maestro Michel Lethiec. Nagrodę otrzymał klarnecista Yauhen Shymanovich z Białorusi.
 • Nagroda Dyrektora Artystycznego dla najmłodszego finalisty – Pauliny Kaczmarczyk (obój).
 • Nagroda pieniężna ufundowana przez gazetę reklamową Zielona Koniczynka (w kwocie 500 zł) dla zagranicznego finalisty, w specjalności klarnet, którą otrzymał Yauhen Shymanovich z Białorusi.
 • Nagroda pozaregulaminowa – pobyt w pensjonacie Biały Dworek w Wiśle (ufundowana przez ten właśnie pensjonat), dla laureata konkursu z Dąbrowy Górniczej – Arkadiusza Adamczyka (fagot).

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście na zakończenie uroczystości z wielką przyjemnością wysłuchali koncertu w wykonaniu laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Organizatorami I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka były gmina Dąbrowa Górnicza oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawowała opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem. Koordynatorem konkursu z ramienia gminy był Wydział Strategii, Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Konkurs otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego – Promocja Twórczości.

 

Wyniki drugiego etapu konkursu

Protokół z posiedzenia jury I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Skład jury:

Przewodniczący
prof. Tomasz Miczka

I wiceprzewodniczący
prof. Andrzej Janicki

II wiceprzewodniczący
prof. Bogumił Gadawski

Członkowie:
– prof. Diethelm Jonas,
– prof. Jerzy Kotyczka,
– prof. Janusz Kopczyński,
– prof. Valter Vitek,
– prof. Zdzisław Nowak,
– prof. Mieczysław Stachura,
– prof. Wladimir Apatski,
– prof. Wojciech Orawiec,
– ad. Marek Barański.

Sekretarz jury
prof. dr hab. Leon Markiewicz

Z-ca sekretarza jury
prof. Zygmunt Tlatlik

Jury postanowiło dopuścić do trzeciego etapu konkursu następujące osoby:

W kategorii obój
1. Balla Tamás
2. Gawara Lorena
3. Kaczmarczyk Paulina
4. Wilmsen Viola

W kategorii klarnet
1. Jarzyński Dawid
2. Krzyżanowski Krzysztof
3. Shymanovich Yauhen

W kategorii fagot
1. Adamczyk Arkadiusz
2. Hucek Daniel
3. Stefán Zsófia
4. Zdybel Katarzyna


 

Wyniki pierwszego etapu konkursu

Protokół z posiedzenia jury I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Skład jury:

Przewodniczący
prof. Tomasz Miczka

I wiceprzewodniczący
prof. Andrzej Janicki

II wiceprzewodniczący
prof. Bogumił Gadawski

Członkowie:
– prof. Diethelm Jonas,
– prof. Jerzy Kotyczka,
– prof. Janusz Kopczyński,
– prof. Valter Vitek,
– prof. Zdzisław Nowak,
– prof. Mieczysław Stachura,
– prof. Wladimir Apatski,
– prof. Wojciech Orawiec,
– ad. Marek Barański.

Sekretarz jury
prof. dr hab. Leon Markiewicz

Z-ca sekretarza jury
prof. Zygmunt Tlatlik

Jury postanowiło dopuścić do drugiego etapu konkursu następujące osoby:

W kategorii obój
1. Balla Tamás
2. Gawara Lorena
3. Kaczmarczyk Paulina
4. Lipień Maksymilian
5. Lis Piotr
6. Malina Mateusz
7. Mika Konrad
8. Stalmachowska Karolina
9. Szmigulska Kinga
10. Whipham Louise
11. Wilmsen Viola

W kategorii klarnet
1. Buczek Przemysław
2. Eljasiński Adam
3. Jarzyński Dawid
4. Karwowski Bartosz
5. Krzyżanowski Krzysztof
6. Nowak Marcin
7. Podsiadlik Jarosław
8. Rutkowska Aleksandra
9. Shymanovich Yauhen
10. Żarów Waldemar

W kategorii fagot
1. Adamczyk Arkadiusz
2. Hucek Daniel
3. Jaroszewicz Emilia
4. Kamiński Piotr
5. Pachowicz Mirosław
6. Pernal Tomasz
7. Raszka Katarzyna
8. Stefan Zsofia
9. Troicka Marta
10. Zdybel Katarzyna

Kolejność przesłuchań w drugim etapie

21 września 2007 r. (piątek) – kategoria fagot

Godz. 9.30-13.30
1. Kamiński Piotr
2. Pachowicz Mirosław
3. Pernal Tomasz
4. Raszka Katrzyna
5. Stefán Zsófia

Godz. 15.30-19.30
1. Troicka Marta
2. Zdybel Katarzyna
3. Adamczyk Arkadiusz
4. Hucek Daniel
5. Jaroszewicz Emilia

22 września 2007 r. (sobota) – kategoria obój

Godz. 9.30-13.30
1. Kaczmarczyk Paulina
2. Lipień Maksymilian
3. Lis Piotr
4. Malina Mateusz
5. Mika Konrad
6. Stalmachowska Karolina

Godz. 15.30-19.30
1. Szmigulska Kinga
2. Whipham Louise
3. Wilmsen Viola
4. Balla Tamás
5. Gawara Lorena

23 września 2007 r. (niedziela) – kategoria klarnet

Godz. 9.30-13.30
1. Karwowski Bartosz
2. Krzyżanowski Krzysztof
3. Nowak Marcin
4. Podsiadlik Jarosław
5. Rutkowska Aleksandra

Godz. 15.30-19.30
1. Shymanovich Yauhen
2. Żarów Waldemar
3. Buczek Przemysław
4. Eljasiński Adam
5. Jarzyński Dawid

Pozostałe newsy