fbpx

Meakultura – 15.04.2018 r.

20 czerwca 2018
  1. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Fagot, róg i kontrabas to kategorie, w których zaprezentują się młodzi muzycy podczas 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Konkurs dedykowany jest instrumentalistom, którzy nie ukończyli 30. roku życia. W tym roku odbędzie się w dniach 14-23 września.

Młodzi muzycy chętni do wzięcia udziału w 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 15 czerwca 2018 roku. Konkurs zgodnie z tradycją otworzy koncert inauguracyjny. 14 września o godzinie 18:00 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Massimiliano Caldiego wraz z zaproszonymi solistami: dr hab. Zoltánem Kovácsem (klarnet) oraz laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu – Roksaną Kwaśnikowską (skrzypce) i Gabrielem Pidoux (obój). W programie znajdą się utwory Michała Spisaka, Karola Szymanowskiego, Mauricia Ravela, Johanna Nepomuka Hummla i Piotra Czajkowskiego. Koncert poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.

Podczas wszystkich trzech etapów przesłuchań uczestnicy będą oceniani przez międzynarodowe jury, składające się z wybitnych muzyków i pedagogów z polskich i zagranicznych uczelni. Podczas ostatniej, trzeciej części przesłuchań, dwunastu najlepszych muzyków zagra na scenie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, a całość zakończy się galą wręczenia nagród oraz koncertem laureatów.

Na przestrzeni lat konkurs stał się kuźnią młodych talentów, wyjątkowym wydarzeniem w obszarze kultury muzycznej oraz formą uczczenia pamięci wybitnego polskiego kompozytora, urodzonego w Dąbrowie Górniczej, Michała Spisaka. W ubiegłym roku rywalizowało ze sobą 143 młodych muzyków z całego świata w kategoriach skrzypce, altówka i obój.

Link: http://meakultura.pl/rekomendacje/12-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka-2010

Pozostałe newsy