fbpx

Onet.pl – 24.09.2018

8 października 2018

Zakończył się 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. W niedzielę, 23 września, poznaliśmy laureatów prestiżowych, muzycznych wyróżnień w trzech specjalnościach instrumentalnych. W tym roku były to fagot, róg i kontrabas.

Festiwal im. Michała Spisaka zakończył 23 września Koncert Laureatów. Zwycięzcy w kategoriach fagot, róg oraz kontrabas zaprezentowali się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, tuż po gali wręczenia nagród. Laureatom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego

Wyniki 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

KONTRABAS

I Nagroda      —–

II Nagroda      Marcin Bobak / PL

III Nagroda      Wiktoria Czyżewska / PL

III Nagroda      Jędrzej Kacprzyk / PL

Wyróżnienie      Mio Tamayama / JP

Wyróżnienia      Klaudia Baca / PL

FAGOT

I Nagroda      Szymon Michalik / PL

II Nagroda      Giovanni Epasto / IT

III Nagroda      Marcin Orliński / PL

III Nagroda      Grzegorz Popławski / PL

RÓG

I Nagroda      Paweł Cal / PL

II Nagroda      Ludmila Kubičková / CZ

III Nagroda      Monika Całus / PL

Wyróżnienie      Sytske Pas / NO

Konkurs im. Michała Spisaka skierowany jest do muzyków wszystkich narodowości, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Patron konkursu, Michał Spisak, uznawany jest za najwybitniejszego kompozytora z Dąbrowy Górniczej, a jego twórczość zapisała się w historii muzyki. „Wspaniały artysta” – pisał o nim Witold Lutosławski. – „Od pierwszego zetknięcia z nim miałem podziw dla jego dojrzałej, pełnej surowego piękna, a przy tym niezwykle przejrzystej muzyki” – dodawał.

W muzyce Michała Spisaka – i być może to właśnie przyczyniło się do jej ogromnej popularności – znajdziemy nie tylko neoklasyczną prostotę, delikatność i przejrzystość. Ma też w sobie coś polskiego, romantycznego, choć uciekającego rozbuchanej neoromantycznej uczuciowości. Kompozycje Spisaka były ważnym ogniwem w historii rozwoju polskiej muzyki współczesnej, mimo tego – a może właśnie dlatego – że Spisak gardził wręcz ostentacyjnie awangardą. Muzyka Michała Spisaka często jest postrzegana jako dająca przyjemność, będąca odskocznią od codzienności i wydaje się, że kompozytor pisał tak nie tylko, by przyjemność dać innym, ale też samemu sobie. Życie go nie oszczędzało. Wojna, choroby, wypadek żony, wszystko to jawiło się jako pasmo cierpień. Kompozytor wybrał jednak skupienie się na tych jasnych stronach i sytuacjach wydarzających się pomiędzy.

Idea upamiętniania wybitnego kompozytora pojawiła się w 2005 roku. Wtedy to, w 40 rocznicę jego śmierci, zorganizowano Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka. Rok później wydarzenie przerodziło się w Ogólnopolski Konkurs Muzyczny, który obecnie funkcjonuje jako międzynarodowe wydarzenie.

LINK DO PUBLIKACJI: https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/12-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka-w-dabrowie-gorniczej-oto/2xl25vz

 

Pozostałe newsy