Zakończył się 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. W niedzielę, 23 września, poznaliśmy laureatów prestiżowych, muzycznych wyróżnień w trzech specjalnościach instrumentalnych. W tym roku były to fagot, róg i kontrabas.
Festiwal im. Michała Spisaka zakończył 23 września Koncert Laureatów. Zwycięzcy w kategoriach fagot, róg oraz kontrabas zaprezentowali się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, tuż po gali wręczenia nagród. Laureatom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego
Wyniki 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka
KONTRABAS
I Nagroda —–
II Nagroda Marcin Bobak / PL
III Nagroda Wiktoria Czyżewska / PL
III Nagroda Jędrzej Kacprzyk / PL
Wyróżnienie Mio Tamayama / JP
Wyróżnienia Klaudia Baca / PL
FAGOT
I Nagroda Szymon Michalik / PL
II Nagroda Giovanni Epasto / IT
III Nagroda Marcin Orliński / PL
III Nagroda Grzegorz Popławski / PL
RÓG
I Nagroda Paweł Cal / PL
II Nagroda Ludmila Kubičková / CZ
III Nagroda Monika Całus / PL
Wyróżnienie Sytske Pas / NO
Konkurs im. Michała Spisaka skierowany jest do muzyków wszystkich narodowości, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Patron konkursu, Michał Spisak, uznawany jest za najwybitniejszego kompozytora z Dąbrowy Górniczej, a jego twórczość zapisała się w historii muzyki. „Wspaniały artysta” – pisał o nim Witold Lutosławski. – „Od pierwszego zetknięcia z nim miałem podziw dla jego dojrzałej, pełnej surowego piękna, a przy tym niezwykle przejrzystej muzyki” – dodawał.
W muzyce Michała Spisaka – i być może to właśnie przyczyniło się do jej ogromnej popularności – znajdziemy nie tylko neoklasyczną prostotę, delikatność i przejrzystość. Ma też w sobie coś polskiego, romantycznego, choć uciekającego rozbuchanej neoromantycznej uczuciowości. Kompozycje Spisaka były ważnym ogniwem w historii rozwoju polskiej muzyki współczesnej, mimo tego – a może właśnie dlatego – że Spisak gardził wręcz ostentacyjnie awangardą. Muzyka Michała Spisaka często jest postrzegana jako dająca przyjemność, będąca odskocznią od codzienności i wydaje się, że kompozytor pisał tak nie tylko, by przyjemność dać innym, ale też samemu sobie. Życie go nie oszczędzało. Wojna, choroby, wypadek żony, wszystko to jawiło się jako pasmo cierpień. Kompozytor wybrał jednak skupienie się na tych jasnych stronach i sytuacjach wydarzających się pomiędzy.
Idea upamiętniania wybitnego kompozytora pojawiła się w 2005 roku. Wtedy to, w 40 rocznicę jego śmierci, zorganizowano Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka. Rok później wydarzenie przerodziło się w Ogólnopolski Konkurs Muzyczny, który obecnie funkcjonuje jako międzynarodowe wydarzenie.
LINK DO PUBLIKACJI: https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/12-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka-w-dabrowie-gorniczej-oto/2xl25vz