fbpx

Portal Katowicki – 07.09.2017 r.

20 września 2017

Górecka, Kobus i NOSPR – inauguracja XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

W czwartek, 14 września, w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia zainaugurowany zostanie XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Nieprzypadkowo właśnie 14 września – w tym dniu mija bowiem 103 rocznica jego narodzin.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentują się artyści z Polski jak i z zagranicy. Na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą singapurskiego dyrygenta Boon Hua Liena, obecnie pełniącego funkcję asystenta- dyrygenta NOSPR-u.

W trakcie wieczoru z towarzyszeniem NOSPR-u zaprezentuje się pianistka Anna Górecka – w jej wykonaniu zabrzmi „Koncert na fortepian i orkiestrę” Henryka Mikołaja Góreckiego. Zgodnie z tradycją „Spisaka” pojawi się również laureat jego poprzedniej edycji: z koncertem ormiańskiego kompozytora Alexandra Arutiuniana wystąpi Aleksander Kobus, zdobywca I nagrody w specjalności trąbka w roku 2016.

W programie nie zabraknie również kompozycji autorstwa patrona konkursu – NOSPR wykona „Serenadę” Spisaka, nagrodzoną Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 1954 roku. Na zakończenie zabrzmią trzy utwory Wojciecha Kilara: „Orawa”, mazur z „Zemsty” oraz polonez pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do „Pana Tadeusza” (oba filmy w reżyserii Andrzeja Wajdy). Koncert poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.

Dokument „Michał Spisak – Listy rozproszone”, poświęcony postaci pochodzącego z Dąbrowy Górniczej twórcy, będzie można zobaczyć w TVP Kultura 14 września o godzinie 13:10 oraz w TVP Katowice 23 września o godzinie 20:00.

Program koncertu:

• Michał Spisak – Serenada
• Alexander Arutiunian – Koncert na trąbkę
• Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę
• Wojciech Kilar – Orawa
• Wojciech Kilar – Mazur z filmu „Zemsta” (reż. A. Wajda)
• Wojciech Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz” (reż. A. Wajda)

Wykonawcy:

• Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
• Boon Hua Lien – dyrygent
• Anna Górecka – fortepian
• Aleksander Kobus – trąbka

Koncert Inauguracyjny XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej; Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza, 14.09.2017, godz. 18.00;

Link: http://portalkatowicki.pl/kultura/muzyka-klasyczna/6496-gorecka-kobus-i-nospr-inauguracja-xi-miedzynarodowego-konkursu-muzycznego-im-michala-spisaka

Pozostałe newsy