fbpx

PolskieRadio.pl., 11.09.2016

18 kwietnia 2017

Rusza X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Zgodnie z założeniem konkursu co roku rywalizują młodzi artyści grający na innych instrumentach, w tym roku to wiolonczeliści, fleciści i trębacze, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zgłoszenia napłynęły z Czech, Chorwacji, Japonii, Węgier, Gruzji, Korei Pd., Niemiec, Słowenii, Tajwanu, Chin, Włoch i Polski.

– Dorobek twórczy Spisaka – jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku, wybitnego twórcy neoklasycyzmu – ciągle jeszcze jest zbyt słabo obecny w repertuarze polskich orkiestr, zespołów czy solistów. Dlatego powołanie do życia konkursu jest ważnym osiągnięciem wszystkich, którzy w rodzinnym mieście twórcy postanowili mu wybudować muzyczny pomnik – powiedział rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański.

– Dąbrowski konkurs pomaga zrozumieć, że polska kultura muzyczna to nie tylko Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski. To także wielu innych wspaniałych twórców, w tym oczywiście Michał Spisak, bez których bylibyśmy znacznie ubożsi. Chciałoby się powiedzieć, trawestując znane przysłowie: “Cudze znamy, ale i swoje chwalimy! – dodał przewodniczący jury prof. Jerzy Mrozik z wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Konkurs rozpocznie 14 września uroczysty koncert w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Krzysztof Penderecki. Utwory patrona konkursu, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i samego Pendereckiego wykonają z towarzyszeniem wiolonczelistów: Łukasza Franta, Adama Krzeszowca i Natalii Kurzac-Kotuli.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 15 do 22 września w Pałacu Kultury Zagłębia. W trzecim etapie konkursu i w koncercie laureatów uczestnikom będzie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki.

Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 r. dyplom z odznaczeniem. Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka.

Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, która stanie się jego drugą ojczyzną. W Paryżu powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany – zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących polskich kompozytorów młodego pokolenia.

Spisak był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1955 r. zdobył Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

PolskieRadio.pl., 11.09.2016

Pozostałe newsy