fbpx

Onet.pl – 15.09.2017 r.

20 września 2017

Dąbrowa Górnicza: 11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka został zainagurowany wczoraj o godzinie 18:00 koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena oraz solistów Aleksandra Kobusa i Anny Góreckiej. Koncert tradycyjnie odbył się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Wydarzenie zainicjowano celem upamiętnienia osoby i twórczości wybitnego rodaka, popularyzacji najwybitniejszych osiągnięć wielowiekowego dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak również promocji obiecujących instrumentalistów młodego pokolenia.

Każdego roku w muzyczne szranki staje kilkudziesięciu uczestników z kraju i zagranicy, rozsławiając patrona Konkursu i jego twórczość, kulturę naszego kraju i regionu na arenie międzynarodowej jako miejsca przychylnego muzyce i życzliwego młodym artystom. Inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny kraju, wskazuje młodym muzykom stojącym na początku własnej drogi artystycznej, że talent poparty ciężką pracą i determinacją wznosi na szczyty. Konkurs to przede wszystkim ludzie. Ludzie zaangażowani w propagowanie polskiej kultury na świecie, przekazujący wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom oraz Ci najważniejsi – młodzi instrumentaliści, dla których niejednokrotnie Konkurs stanowił furtkę do międzynarodowej kariery.

Boon Hua Lien urodził się w Singapurze. Obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Orchestra Collective – jednego z wiodących, wielokrotnie nagradzanych zespołów instrumentów dętych w Singapurze. Jest laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Arama Chaczaturiana. Za osiągnięcia artystyczne został wyróżniony prestiżową nagrodą im. Waltera Hagena w dziedzinie dyrygentury, otrzymał również stypendium im. Bruno Waltera. Ponadto jest zwycięzcą konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki im. księżnej Galyani Vadhany. Sezon 2016/2017 obfituje dla artysty w liczne koncerty z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Filharmonii w Singapurze, Państwowa Młodzieżowa Orkiestra Armenii, Rochester Philharmonic Orchestra, NOSPR. Dotychczas współpracował z wieloma czołowymi zespołami, wśród których można wyróżnić m.in.: Brandenburger Symphoniker, Cabrillo Festival Orchestra, Festival Strings Lucerne, Fort Wayne Philharmonic, Richmond Symphony Orchestra i Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych w ramach prestiżowych festiwali przez światowej sławy dyrygentów, m.in. Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie), Marin Alsop (Festiwal Muzyki Współczesnej w Cabrillo) i Stefana Asbury’ego (Festiwal w Tanglewood). Boon Hua Lien jest doktorantem Eastman School of Music w Nowym Jorku, gdzie rozwija swoje umiejętności w zakresie dyrygentury orkiestrowej.

Organizatorzy: Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni.

Sponsorzy: Górażdże Fundacja Aktywni w Regionie, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, Grupa Drogopol, Wader, Przedsiębiorstwo Remontowo-Handlowe Bobrek, Stamar, BHH Mikromed, Optokom Outdoor Media, Bio Labor, Stoart.

Link: https://slask.onet.pl/dabrowa-gornicza-11-miedzynarodowy-konkurs-muzyczny-im-michala-spisaka/t79k8s7

Pozostałe newsy