fbpx

Messages Quartet

5 września 2022

Określany przez krytyków jako „jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych”, został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.  W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. W 2016 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu nakładem firmy fonograficznej DUX, wydał debiutancką płytę zawierającą nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej.

Małgorzata Wasiucionek

Absolwentka  Uniwersytetu  Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Mozarteum
w Salzburgu. Obecnie pracuje jako asystent w klasie prof. Szymona Krzeszowca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami, m.in. orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary. Brała udział w licznych warsztatach
i festiwalach muzyki kameralnej pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in.  Sadao Harady, Nobuko Imai czy Pameli Frank. W zespołach kameralnych występowała podczas licznych koncertów
w kraju- na Zamku Królewskim w Warszawie i za granicą m.in. w Japonii. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: II miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej – 2015 w Plovdiv (Bułgaria). W lutym 2015 roku Kapituła Rektorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przyznała jej medal „Magna cum laude”.

Oriana Masternak
Skrzypaczka, kameralistka, pedagożka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Wielokrotnie nagradzana interpretatorka i badaczka muzyki polskiej. Artystka regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy. Występowała w słynnej sali Musikverein w Wiedniu, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie oraz w nowojorskiej Carnegie Hall.  Zdobywczyni szeregu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. w Bułgarii i Nowym Jorku. Studiowała, m.in.: w Koninklijk Conservatorium w Brukseli oraz Yale School of Music. W 2014 r. nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta artystki z utworami na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira .Oriana Masternak prowadzi swoją klasę skrzypiec w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Od kilku lat jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku, a także Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie. Artystka gra na instrumencie Sebastiana Lang z 1788 r.

Maria Shetty
Doktor sztuki,  absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Universtität für Musik und darstellende Kunst Wien. Od 2011 roku jest altowiolistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracowała takżez orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych takich jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Plovdiv (II nagroda i nagroda specjalna za interpretację muzyki D. Szostakowicza, 2015) oraz Charles Hennen Concours w Holadnii (II nagroda i nagroda specjalna Baerenreiter Urtext Preis, 2011). Występowała na takich festiwalach jak m. in. Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg) czy Kalkalpen Festiwal (Grossraming). W 2016 roku rozpoczęła działalność dydaktyczną jako asystent w klasie altówki prof. Pisarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi także letnie kursy w ramach Małopolskiej Akademii Talentów.

Beata Urbanek- Kalinowska
Doktor habilitowana sztuk muzycznych. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, uzyskała Diplôme Supérieur d’Enseignement – A l’unanimité w EcoleNormale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Jest również absolwentką  Staatliche Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Obecnie jest  adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką konkursów – zdobyła II miejsce i Nagrodę Specjalną „Shostakovich Prize” na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv w Bułgarii (z Messages Quartet w 2015 roku). Brała udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Krzysztofa Pendereckiego,  i Stanisława Firleja. Występowała na festiwalach w kraju i zagranicą. Z Nigelem Kennnedy’m, z którym współpracuje od 2010 roku, nagrała płyty dla Sony Classical –The Four Elements, The new Four Seasons. Jako koncertmistrz wiolonczel współpracuje  z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu.

Pozostałe newsy