fbpx

Krakowski Kwintet Dęty

5 września 2022

Krakowskie Trio Stroikowe

Powstało w 1998 roku, tworzą go oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek oraz fagocista Paweł Solecki. Członkami zespołu są  laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, którzy spotkali się w krakowskiej orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis współtworząc przez wiele lat charakterystyczną grupę dętą. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej, występowali w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy – Paryż, Wiedeń, Lizbona, oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnym opracowaniu Sonatę Es dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Muzycy Krakowskiego Tria Stroikowego współpracuje również z polskimi kompozytorami. Współpraca ta owocuje  nowymi kompozycjami, które są dedykowane zespołowi ( Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Paweł Łukaszewski). Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i  Katowicach, a także wraz z flecistką Katarzyną Kurowską – Mleczko i waltornistą Tadeuszem Tomaszewskim tworzą Krakowski Kwintet Dęty.

Katarzyna Kurowska- Mleczko

Naukę muzyki rozpoczęła pod kierunkiem znanej i cenionej kompozytorki krakowskiej Janiny Garści. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fletu prof. Z. Kamionki. Jako stypendystka rządu francuskiego odbyła studia podyplomowe w Paryżu u prof. Ph. Pierlota. Jest laureatką II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach. przez ponad 20 lat była pierwszą flecistką w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis, prowadzonej przez dyr. S. Gałońskiego. Z zespołem tym koncertowała w wielu krajach Europy, jak również w USA, Japonii
i Chinach. Dokonała licznych nagrań fonograficznych, brała udział między innymi w nagraniach dla wytwórni płytowej Koch Schwann, które zostały wyróżnione nagrodami Diapason d’Or oraz Grand Prix du Disque Academie Charles-Cros. Współpracowała z Ensamble International de Paris, Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego, Orkiestrą PRi TV w Krakowie oraz Orkiestrą Radiową w Warszawie. Obecnie zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest również flecistką Krakowskiego Kwintetu Dętego, z którym w 2016 r. nagrała płytę Quint(et)essence.

Pozostałe newsy