fbpx

Koncerty finałowe – 12. MKM im. Michała Spisaka

7 sierpnia 2018

20 września o godzinie 17:00 w ramach 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii kontrabas. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu, do której zgłosiło się 70 instrumentalistów. Młodzi muzycy zagrają na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert finałowy to ostatni etap przesłuchań dla czwórki uczestników, którzy zostali wytypowani spośród 22 kontrabasistów zgłoszonych do konkursu. Dla jury to ostatni moment, by rozdzielić miejsca na podium, a dla publiczności okazja, by posłuchać wspaniałej muzyki i przekonać się, jak trudny orzech do zgryzienia mają członkowie jury.

Podczas koncertu czterej finaliści wykonają utwory:

Giovanni Bottesini Allegro di Concerto Alla Mendelssohn
Reinhold Glière Intermezzo op. 9 nr 1

BILETY NA KONCERT FINAŁOWY KONTRABAS

————————————–

Natomiast 21 września o godzinie 17:00 odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii fagot. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione spośród czterech z 26 fagocistów zgłoszonych do konkursu. Podobnie jak dzień wcześniej, finaliści w tej kategorii wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego.

Podczas koncertu finaliści wykonają utwory:

Johann Nepomuk Hummel Koncert F-dur na fagot
Michał Spisak Koncert na fagot (wersja z orkiestrą)

BILETY NA KONCERT FINAŁOWY FAGOT

————————————–

22 września o godzinie 17:00 w koncercie finałowym zaprezentuje się czwórka finalistów w kategorii róg. Jury, spośród czterech z 22 waltornistów zgłoszonych do konkursu, wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione. Waltorniści wystąpią na scenie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego.

Podczas koncertu każdy z czterech finalistów wykona utwór:

Richard Strauss Koncert nr 2 Es-dur na róg i orkiestrę

BILETY NA KONCERT FINAŁOWY RÓG

————————————–

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej fot. Marek Wesołowski

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.

Maestro Sławomir Chrzanowski fot. Marek Wesołowski

 

BILETY (dostępne od 4 września)

Pozostałe newsy