fbpx

Gala wręczenia nagród oraz Koncert laureatów

7 sierpnia 2018

Muzyczne zwieńczenie 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach fagot, róg oraz kontrabas zaprezentują się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, tuż po gali wręczenia nagród. Zwycięzcy zagrają z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego 23 września o godzinie 17:00, wykonując wybrane utwory.

Fagot:

Johann Nepomuk Hummel Koncert F-dur na fagot/
Michał Spisak Koncert na fagot (wersja z orkiestrą)

Róg:

Richard Strauss Koncert nr 2 Es-dur na róg i orkiestrę

Kontrabas:

Giovanni Bottesini Allegro di Concerto Alla Mendelssohn/
Reinhold Glière Intermezzo op. 9 nr 1

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej fot. Marek Wesołowski

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.

Maestro Sławomir Chrzanowski fot. Marek Wesołowski

Prowadzenie gali oraz koncertu: Violetta Rotter-Kozera

Violetta Rotter-Kozera. Fot.: Marek Wesołowski

BILETY (dostępne od 4 września)

Pozostałe newsy