fbpx

Otwórz drzwi do muzycznej kariery! Ostatnie dni naboru!

31 maja 2023

Od 13 do 22 października w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się 14. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w specjalnościach trąbka, rógpuzon. Młodzi instrumentaliści z Polski i całego świata mogą zgłosić swój udział do 16 czerwca.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka to wydarzenie, które jest dedykowane  instrumentalistom różnych specjalności do 30. roku życia. Przyjeżdżają oni z różnych zakątków świata do Dąbrowy Górniczej, by rywalizować ze sobą w niezwykłej i przyjaznej atmosferze w trzech specjalnościach instrumentalnych, zmieniających się podczas kolejnych edycji. Festiwal jest współorganizowany przez Pałac Kultury Zagłębia z miastem Dąbrowa Górnicza oraz z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To właśnie artyści tej uczelni (Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, Magdalena Lisak – fortepian) uświetnią tegoroczny Koncert inauguracyjny otwierający zmagania konkursowe. W konkursie, realizowanym w ramach III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, przed międzynarodowym jury, któremu przewodniczy dr hab. Michał Mazurkiewicz z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zaprezentują się muzycy w specjalnościach: trąbka, róg i puzon. Zawalczą oni o nagrody finansowe o łącznej puli 90 tysięcy złotych, statuetkę Michała Spisaka oraz  o otwarcie drzwi do muzycznej kariery.

Konkurs składa się z trzech etapów przesłuchań, a ostatni z nich ma charakter wieczornych koncertów z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wyłoni on zwycięzców, którzy wystąpią z orkiestrą ponownie – 22 października podczas Koncertu Laureatów.

Niecały miesiąc pozostał na zgłoszenie swojego udziału w tym międzynarodowym konkursie – termin upływa 16 czerwca br. Więcej informacji oraz formularz kontaktowy dostępny na stronie spisakfestiwal.palac.art.pl.

Wydarzenia festiwalowe to także wystawy i koncerty towarzyszące. Usłyszymy i zobaczymy m.in. wybitnych artystów scen śląskich oraz Krzysztofa Herdzina, Adama Woronowicza, a w „Koncercie Mistrzowskim” zaprezentują się zagraniczni jurorzy: Adán Delgado Illada (trąbka),  Boštjan Lipovšek (róg) i György Gyivicsàn.

Festiwal został objęty Honorowymi Patronatami Marszałka Jakuba Chełstowskiego, JM Rektora Akademii Muzycznej prof. Władysława Szymańskiego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcina Bazylaka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pozostałe newsy