fbpx

Magdalena Duś

6 września 2021

Magdalena Duś
pianistka-kameralistka

Od 2012 prowadzi klasę kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak.

W latach 2007–2020 otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w tym Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W roli pianisty-kameralisty występowała na festiwalach takich jak: Kolory Polski, Wszystkie Mazurki Świata, Plus pour la Culture (Luksemburg), Summerwinds Munsterland (Niemcy), St. Petersburg International Festival, SaxFest (Wiedeń), Artenetra (Francja). Współpracowała z fundacjami Młoda Muzyka Śląska i Cultura Animi oraz ze stowarzyszeniami artystycznymi Uwagi wARTe i Zdolni Do Wszystkiego.

W 2012 nakładem niemieckiego wydawnictwa Classic Clips ukazała się płyta nagrana w duecie z saksofonistą Bartkiem Dusiem – „Malinconico”. Współpraca duetu o nazwie MagDuś zaowocowała II nagrodą w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (kwiecień 2013) oraz II nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych Salieri-Zinetti w Weronie (wrzesień 2014, Włochy). W 2017 duet MagDuś otrzymał status artysty-rezydenta Instytutu Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA w programie Instytutu Muzyki i Tańca. Wspólnie z kompozytorami zespół rozwija także repertuar muzyki współczesnej, czego efektem są utwory kameralne Wojciecha Ziemowita Zycha („Trajektoria Afektywna”), Przemysława Szczotki („Simbiosis”) oraz podwójny koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty.

Spotkanie Magdaleny Duś z klarnecistą Arkadiuszem Adamskim oraz wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem zaowocowało w 2015 nagraniem płyty z utworami kameralnymi Johannesa Brahmsa dla wydawnictwa DUX.

Pianistka od 2017 współpracuje z oboistą, profesorem Konserwatorium Paryskiego, Davidem Walterem m.in. jako pianista-korepetytor podczas kursów mistrzowskich. Współpraca obojga muzyków doprowadziła w 2018 do wydania przez wydawnictwo DUX płyty „Eclats Romantique”, na której znalazły się utwory kameralne w aranżacji na obój i fortepian, np. słynna skrzypcowa sonata Cesara Francka.

Magdalena Duś jest zapraszana do udziału w projektach z wieloma zagranicznymi solistami takimi jak: Tomoko Akasaka, Christopher Hartmann, Christian Hommel, Michael Kofler, Janos Balint, Florent Heau, Wenzel Fuchs, Arno Bornkamp, Vincent David.

Pozostałe newsy