W 2025 Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka będzie upamiętniał ważne daty i miejsca związane z jego patronem — 60 rocznicę śmierci i 110 rocznicę urodzin kompozytora.
Festiwal jest ważnym wydarzeniem, podkreślającym muzyczny kunszt młodych wykonawców oraz wymianę doświadczeń. Zwraca uwagę na rolę solisty, muzyka orkiestrowego i pedagoga w rozwoju i promocji życia muzycznego w kraju i za granicą. Życie i twórczość kompozytora stanowi kanwę kolejnych edycji festiwalu. Tłem muzycznym jest szeroki repertuar polskich i zagranicznych kompozytorów wielu epok od XVII wieku do współczesności. Festiwal jest zarazem podróżą po muzycznych stylach — od klasyki, poprzez improwizacje na pograniczu klasyki i jazzu, po mariaż klasyki z folklorem. Prezentowane jest szerokie spektrum wykonawcze – od „solo” po „tutti” – od małych form, poprzez zespoły kameralne, po formacje symfoniczne.
_______________________________________________________________________
PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA
Uznany za perłę architektury socrealizmu obiekt o powierzchni ponad 10 000 m2 znajduje się w samym centrum Dąbrowy Górniczej. Pałac Kultury Zagłębia powstał w 1958, a obecnie jest jednym z najważniejszych regionalnych ośrodków kultury. Instytucja corocznie organizuje i realizuje ponad 400 wydarzeń muzycznych, filmowych, teatralnych, folklorystycznych, kabaretowych oraz interdyscyplinarnych o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Na jego największej scenie występują uznani artyści z całego świata. Corocznie odwiedza nas ponad 100 000 osób.
Bogata oferta kulturalna i edukacyjna została stworzona z myślą o szerokim odbiorcy. W repertuarze znajdują się wydarzenia dla dzieci i dorosłych – zarówno koneserów i melomanów, jak i tych szukających przyjemnej rozrywki. Cykle koncertów młodej muzyki, PIWNICA oraz Recooltywator, zapraszają młodzież na koncerty debiutujących twórców. Działa tu także Pałac Kultury Seniora, czyli wielokierunkowy projekt edukacji kulturalnej dla osób starszych. Ponadto, za sprawą Domu Kultury Ząbkowice oraz kilkunastu świetlic i klubów osiedlowych, pałac dociera ze swoją ofertą do wielu dzielnic miasta i terenów zielonych.
W Pałacu Kultury Zagłębia działają Kino KADR, Galeria Sztuki, Kawiarnia Pałacowa, a także liczne grupy artystyczne jak np. Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”, Orkiestra Rozrywkowa Sojka Band, Miejska Orkiestra Dęta, Chór Zorza. Wyjątkowy i bogato zdobiony budynek chętnie wykorzystywany jest też jako plan filmowy przez wybitnych reżyserów, a jego wnętrza docenili już m.in. Agnieszka Holland, Władysław Pasikowski i Maciej Pieprzyca. Stale czynimy starania o dofinansowanie naszych działań w postaci grantów, wsparcia sponsorów i mecenasów. Dzięki tej współpracy nasza oferta zyskuje na jakości i atrakcyjności.
W ramach dofinansowań z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków unijnych udało nam się pozyskać m.in. środki na:
- V Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka (Edukacja Artystyczna 2025, 150 000 zł)
- 15. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” (Kultura ludowa i tradycyjna 2025, 30 000 zł)
- „Pałac ma głos!” (KPO dla kultury 2024, 100 000 zł)
- „Pałac na ekranie” (KPO dla kultury 2024, 97 000 zł)
- Projektowanie Uniwersalne Kultury (cykl szkoleń i zakup, grant w wysokości 400 000 zł).
_______________________________________________________________________
DĄBROWA GÓRNICZA
Intrygująca i barwna historia, ciekawe zabytki i unikatowa przyroda, imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne, ośrodek akademicki i nowoczesne, prężnie rozwijające się firmy – to właśnie Dąbrowa Górnicza.
Aktywna, zielona, młoda i dynamiczna. Dąbrowa Górnicza jest ważnym ośrodkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, największym obszarowo miastem w regionie, dziesiątym pod względem powierzchni w Polsce. Bogactwo przyrodnicze (jeziora Pogoria, lasy, pustynia, rezerwaty przyrodnicze), szereg instytucji kultury, sportu i rekreacji oraz zabytki świadczą o atrakcyjności miasta w zakresie organizacji i form spędzania wolnego czasu.
W centrum działa szereg mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a wielcy producenci ulokowali się na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na terenie Dąbrowy Górniczej działają dwie prywatne uczelnie. Społeczne tradycje miasta mają swe odzwierciedlenie w powołaniu przez mieszkańców szeregu organizacji pozarządowych oraz Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Obecnie jedną z najważniejszych inicjatyw miasta jest modernizacja centrum oraz usprawnienie szlaków komunikacyjnych.
_______________________________________________________________________
AKADEMIA MUZYCZNA W KATOWICACH
Akademia zaliczana jest do wiodących uczelni muzycznych w kraju, to pierwsza uczelnia muzyczna na Górnym Śląsku (od 1929). Uczelnia przygotowuje kadrę wykwalifikowanych artystów muzyków: kompozytorów, teoretyków, instrumentalistów, wokalistów oraz nauczycieli. Od samego początku pedagogami uczelni byli wybitni artyści i dydaktycy.
Obecnie uczelnia kształci młodych muzyków na czterech wydziałach:
- Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej
- Wydział Wokalno-Aktorski
- Wydział Instrumentalny
- Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej
Akademia współpracuje z szeregiem orkiestr i instytucji muzycznych. Dekady działalności i sukcesy wielu wybitnych artystów, twórców, solistów, członków orkiestr i menedżerów, dla których śląska uczelnia była Almæ Matris, zbudowały markę województwa śląskiego jako silnego ośrodka twórczego i wykonawczego. Patron konkursu, Michał Spisak, był jednym z wielu wybitnych absolwentów tej katowickiej uczelni.
_______________________________________________________________________
ZESPÓŁ SZKÓŁ MUZYCZNYCH W SOSNOWCU
Szkoła powstała w 1946 – zrodziła się w trudnej powojennej rzeczywistości z inicjatywy artystów i społeczników Sosnowieckiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożycielką szkoły była śpiewaczka Janina Kiepura-Osiecka, a pierwszym dyrektorem Lech Bursa.
Szkoła rozpoczęła działalność w oficynie kamienicy przy ul. 3 Maja, później została przeniesiona do kilku zabytkowych komnat Pałacu Dietla. W 1950 szkoła przeszła pod kuratelę szkolnictwa państwowego i przekształciła się w Państwową Szkołę Muzyczną w Sosnowcu. Z biegiem czasu rozwinęła swój potencjał dydaktyczny, instrumentalny i lokalowy. W 1955 objęła w użytkowanie całość budynku Pałacu Dietla. Obecną siedzibę, przy ul. Wawel 2, szkoła otrzymała w 1991, a w 2013 oddano do użytku salę koncertową. Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu tworzą: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. (4-letni i 6-letni tryb nauczania) oraz Szkoła Muzyczna II st. (specjalność instrumentalistka i wokalistyka). Prowadzona jest edukacja w zakresie gry na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, flecie, oboju, klarnecie, fagocie, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, akordeonie, instrumentach perkusyjnych, śpiewie. W 2008 powołano Wydział Wokalny, kontynuujący Kiepurowskie tradycje śpiewu operowego. Absolwenci szkoły II st. po zdaniu egzaminu dyplomowego otrzymują tytuł muzyka zawodowego. W szkole funkcjonują formacje orkiestrowe i wokalne, pozwalające rozwijać umiejętność pracy zespołowej. Owocem współpracy artystycznej z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach jest Młoda Filharmonia Międzyszkolna, koncertująca na estradach szkół i instytucji w Polsce.
Absolwenci szkoły kontynuują kształcenie na uczelniach muzycznych, osiągają wysokie lokaty w konkursach krajowych i zagranicznych. Nauczanie prowadzą doświadczeni pedagodzy, prowadzący działalność artystyczną jako soliści i muzycy orkiestrowi w regionie. Szkoła gościła liczne muzyczne sławy, m.in. Jana Kiepurę – późniejszego patrona szkoły, Andrzeja Jasińskiego, Krystiana Zimermana, Halinę Czerny-Stefańską, Wiesława Ochmana, Mirosława Jacka Błaszczyka, Małgorzatę Walewską, Arnolda Rutkowskiego.