fbpx

dr hab. Damian Walentek

Sekretarz Jury
Róg / Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Urodził się w 1965 roku. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie waltorni st. wykł. Mieczysława Korcza oraz w klasie kameralistyki prof. Henryka Kierskiego i prof. Tomasza Miczki. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Weimarze u Petera Damma. Brał także udział w warsztatach, które prowadzili: Bruce Heim, Christian Dallmann, Stefan de Leval Jezierski, Xiao Ming-Han, Kazimierz Machala, Jennifer Montone czy Radovan Vlatković. Po krótkim okresie pracy w Operze Śląskiej w Bytomiu, od 1989 roku jest waltornistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrą tą wziął udział w ponad stu tournées w Europie, Ameryce Południowej i Azji, występując w wielu salach koncertowych i biorąc udział w znaczących festiwalach muzycznych. Jako muzyk orkiestrowy wziął udział w nagraniach ponad stu płyt CD i DVD dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych (m.in. Camerata Tokyo, Naxos, Newport Classic, Philips), także archiwalnie dla Polskiego Radia.

Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi (m.in. Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Nowosądecka, Filharmonia Rybnicka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Zabrzańska, Opera Wrocławska, Sinfonia Varsovia w Warszawie, Sinfonietta Cracovia w Krakowie, Wratislavia, Leopoldinum i Ricordanza we Wrocławiu, Śląska Orkiestra Kameralna i Primo Allegro w Katowicach, Aukso w Tychach, Camerata Impuls w Bytomiu, Kwartet Śląski). Występował pod batutą takich dyrygentów jak m.in.: Christian Arming, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Alexander Liebreich, Witold Lutosławski, Sir Neville Marriner, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit.

W 1996 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2006 roku uzyskał stopień doktora, a w 2014 r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od 2007 r. pracuje na stanowisku adiunkta. Studenci klasy waltorni dr hab. Damiana Walentka są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Inni jurorzy

Pozostałe newsy