fbpx

Stacja improwizacja

30 stycznia 2025

26.09.2025

Dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej

 

Koncert w niecodziennej przestrzeni zrewitalizowanego Dworca PKP w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie jest nawiązaniem do faktu z życia patrona festiwalu, który podróżował regularnie z tej stacji pociągiem do Katowic w latach 1930–1937, kiedy studiował w ówczesnym Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach.

  • prof. dr hab. Julian Gembalski fortepian
  • prof. dr hab. Henryk Gembalski – skrzypce improwizujące

Repertuar: improwizacje na tematy klasyczne i jazzowe

 

fot. Agnieszka Kasztalska

Prof. dr hab. Henryk Gembalski (ur. 1957) |skrzypek improwizujący – aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978. Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław, 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin, 1986). Gra na ponad 40 opublikowanych płytach. W latach 90. XX wieku związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA i w Algierii. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, próbując łączyć ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę pt. „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”.

fot. Agnieszka Kasztalska

Prof. dr hab. Julian Gembalski (ur. 1950) – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji oraz na Wydziale Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975). Odbył kurs mistrzowski u prof. Flora Peetersa w Mechelen (Belgia) oraz dalsze studia w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir’a i Michela Chapuis (organy) oraz Jean’a Saint-Arromana (muzykologia). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, gdzie zarejestrował brzmienie 90 organów z regionu) i telewizji. Nagrał ok. 40 płyt CD, w tym siedem wraz z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Jest laureatem pierwszych nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród (m.in. nagrody „Orfeusza” XXXVIII Festiwalu „Warszawska Jesień”, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego „Lux ex Silesia”, nagrody „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”). Honorowy Ślązak Roku, Honorowy Obywatel Miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Autor wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.

Pozostałe newsy