fbpx

Wiktoria Krużyk

Klarnet / Polska

Wiktoria Krużyk – klarnecistka urodzona na Suwalszczyźnie. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie klarnetu dra hab. Romualda Gołębiowskiego.

Od lat bierze udział i zdobywa nagrody w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest zwyciężczynią konkursu Gradus ad Parnassum w Kownie (Litwa), zdobyła również II nagrodę na konkursie w Val Tidone we Włoszech, na festiwalu instrumentów dętych w Białej Podlaskiej aż czterokrotnie zdobyła I nagrodę – w kategorii solistów oraz zespołów kameralnych. Na Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym wraz z zespołem kameralnym otrzymała II nagrodę. W roku 2020 zdobyła III nagrodę na międzynarodowym konkursie Samnium University of Music. Była stypendystką stowarzyszenia Jeunesses Musicales oraz członkinią Lutoslawski Youth Orchestra.

Poszukując nowych inspiracji bierze udział w wielu kursach mistrzowskich. Grała u boku takich osobowości jak Jan Jakub Bokun, Karel Dohnal, Irvin Venys, Igor Frantisak, Mariano Rey, Antonio Saiote, Paweł Gusnar, Roman Widaszek, Nicolas Cox, Shirley Brill.

Występowała na terenie całej Polski oraz Litwy, Norwegii, Rosji, Chin i Włoch. Dwukrotnie wystąpiła w roli solistki na koncercie Młodych Talentów, grając słynne koncerty klarnetowe W. A. Mozarta oraz C. M. von Webera. Towarzyszyła jej orkiestra „Camerata dell’Arte” pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego.

Wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Symfonia Przyjaciół w Irkuckiej Filharmonii w Rosji oraz wystąpiła na Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie na koncercie z cyklu Trampolina Młodych.

Będąc członkinią Santander Orchestra, miała możliwość wystąpienia jako bas-klarnecistka na słynnym Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W lipcu 2019 roku wraz z orkiestrą Chopin Uniwersity Chamber Orchestra odbyła tourneé po Chinach. Pod batutą wybitnego kompozytora Ignacego Zalewskiego wraz z zespołem Chopin University Modern Ensemble nagrała płytę, która w 2021 roku dostała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Album – Muzyka Współczesna.

Nieprzerwanie od 2010 roku jest stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia im. Jana Pawła II. W roku 2020 została również stypendystką miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II.

Inni uczestnicy

Pozostałe newsy