fbpx

Rupreht Rok

Klarnet / Słowenia

Rupreht Rok zdobył pierwsze muzyczne doświadczenia w trakcie nauki w Muzycznej Szkole Podstawowej w Slovenj Gradec (Słowenia). Pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela Matjaža Isaka szybko rozwinął eklektyczną, choć pełną pasji znajomość klarnetu. Do tego stopnia, że po ukończeniu szkoły zdecydował się kontynuować studia w Konserwatorium Muzycznym w Velenje (Słowenia) pod okiem prof. Matjaža Emersica. W 2014 roku skończył studia ze specjalnym wyróżnieniem oraz silnym dążeniem do uprawniania muzyki.

Następnie dostał się na studia w Kärntner Landeskonservatorium w Klagenfurcie (Austria) pod kierunkiem prof. Huberta Salmhofera. W czerwcu 2018 roku zdobył tytuł licencjata z wyróżnieniem. Obecnie kończy studia magisterskie w zakresie klarnetu w MUK- Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, w studio prof. Reinharda Wiesera.

Oprócz osiągnięć akademickich brał również udział w kursach mistrzowskich klarnetu prowadzonych przez tak uznanych klarnecistów jak Christoph Gaugl, Gerald Pachinger, Alexander Neubauer, Tadej Kenig, Joze Kotar, Lars Wouters van den Oudenwijer i Manuel Gangl.

W trakcie kariery klarnecisty miał szczęście brać udział w różnych projektach solowych, kameralnych i orkiestrowych zarówno w Europie, jak i w Azji, w tym m.in. w wykonaniu Koncertu na klarnet i orkiestrę Jeana Francaix z udziałem KSO- Kärntner Sinfonie Orchester pod dyrekcją Giedrė Šlekytė w trakcie koncertu Meister von Morgen. Zastępował również klarnecistów w takich orkiestrach jak: Stadttheater Klagenfurt, KSO- Kärntner Sinfonie Orchester, Wiener Concert- Verein Orchestra, Euro Symphonie SFK Orchestra, Salzburger Philharmonie Project Orchestra. Występował także na koncertach muzyki kameralnej z udziałem kwartetu klarnetowego Claritet oraz zespołu Amici Music Carinthia.

Inni uczestnicy

Pozostałe newsy