fbpx

Oliver Uszyński

Klarnet / Polska

Oliver Uszyński urodził się w Los Angeles (USA) w 1998 roku. Zaczął grać na klarnecie w wieku 8 lat. W 2017 roku ukończył studia przygotowawcze na klarnecie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. Od tego czasu studiuje grę na klarnecie u prof. Reinharda Wiesera oraz kompozycję u prof. Dirka D’Ase na Prywatnym Uniwersytecie Muzyki i Sztuki MUK w Wiedniu. W czerwcu 2021 Oliver ukończył studia licencjackie z wyróżnieniem honorowym.

Zdobył kilka pierwszych nagród na Jugend musiziert, drugą nagrodę na Grand Prix Rising Star 2017, nagrodę kompozytorską dla młodzieży Filharmonii Berlińskiej na kwartet smyczkowy oraz sześciokrotny ogólnopolski konkurs Jugend skomponowany przez Jeunesses Musicales. W 2020 roku zdobył I nagrodę w konkursie im. prof. Dichlera.

Jego utwór Oszustwo na klarnet solo był grany w Bechsteincenter Berlin, w Czerwonym Ratuszu w Berlinie oraz w Operze Niemieckiej w Berlinie. Zdobył nagrodę na Wien Modern Festival w Wiedniu za solowy utwór na klarnet Power. Utwór Cleopatra Suite napisany dla zespołu klarnetowego NA + 5 miał swoją premierę w październiku 2020 roku.

Jest aktywny jako klarnecista w MUK Symphony Orchestra, Vienna Young Philharmonic, New Vienna Symphony Orchestra oraz w wielu projektach kameralnych.

Inni uczestnicy

Pozostałe newsy