fbpx

Gabriela Matoušková

Klarnet / Czechy

Gabriela Matoušková urodziła się w 2001 roku. W wieku 4 lat zaczęła uczęszczać na zajęcia muzyczne w Artystycznej Szkole Podstawowej w Klecanach. Po kilku latach gry na flecie prostym zaczęła grać na klarnecie i fortepianie. Obecnie uczęszcza do Konserwatorium Praskiego w klasie prof. Milana Poláka. Odbyła kilka kursów mistrzowskich pod przewodnictwem klarnecistów takich jak Andrew Marriner, Pascal Moraguès, Gabor Varga, Karel Dohnal, Jan Jakub Bokun czy Igor Františák.

Gabriela zdobyła duże doświadczenie w trakcie wielu konkursów. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznych Szkół Podstawowych w Libercu w 2015 roku. Jako laureatka międzynarodowego konkursu Concertino Praga 2017 wzięła udział w Festiwalu Concertino Praga w Czechach Południowych. W 2019 roku wygrała Konkurs Ogrodów Zimowych w Pardubicach. Do jej innych osiągnięć zalicza się III nagroda na Czech Clarinet Art 2016, II nagroda na Markneukirchen Wettbewerb 2016, III nagroda na Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino 2018 oraz III nagroda na Pro Bohemia 2019.

W 2018 roku Gabriela wygrała przesłuchanie do akademii orkiestrowej w Praskiej Orkiestrze Symfonicznej Radia jako najmłodsza uczestniczka i zagrała z tym zespołem wiele koncertów (m.in. koncerty na festiwalu muzycznym Praska Wiosna w 2019 i 2021 roku).

Wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Strażników Zamku Praskiego. Na konkursie Jeunesses Musicales w Ostrawie została wybrana jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Janáčka w sezonie 2020/2021.

Inni uczestnicy

Pozostałe newsy